TI PCM3000E/2K
| Manufacturer | |
| MPN | PCM3000E/2K |
| LCSC Part # | C2151100 |
| Packaging | SSOP-28 |
| Customer # | |
| Key Attributes | Encoder/decoder Serial 4kHz~48kHz SSOP-28 CODECS RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Interface/CODECS | |
| Manufacturer | TI | |
| Packaging | SSOP-28 | |
| Operating Temperature | -25℃~+85℃ | |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V | |
| Type | Encoder/decoder | |
| Interface | Serial | |
| Features | On-chip digital gain;Mute control;Power-down and reset protection | |
| Sampling Rate | 4kHz~48kHz |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 2000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
The PCM3000/3001 is a low-cost, single-chip stereo audio codec (analog-to-digital and digital-to-analog converter) with single-ended analog voltage input and output. Both ADCs and DACs employ delta-sigma modulation with 64-times oversampling. The ADCs include a digital decimation filter and the DACs include an 8-times oversampling digital interpolation filter. The DACs also include digital attenuation, de-emphasis, infinite zero detection and soft mute to form a complete subsystem. The PCM3000/3001 operates with left-justified, right-justified, I2S or DSP data formats. The PCM3000 can be programmed with a three-wire serial interface for special features and data formats. The PCM3001 can be pin-programmed for data formats. The PCM3000 and PCM3001 are fabricated using a highly advanced CMOS process and are available in a small 28-pin SSOP package. The PCM3000/3001 are suitable for a wide variety of cost-sensitive consumer applications where good performance is required.
Features
- Monolithic 18-Bit ∆Σ ADC and DAC
- 16- or 18-Bit Input/Output Data
- Accepts Seven Alternate Formats Stereo ADC:
- Single-Ended Voltage Input
- 64× Oversampling Digital Filter
- Pass-Band Ripple: ±0.05 dB
- Stop-Band Attenuation: -65 dB
- High Performance:
- THD+N: –88 dB
- SNR: 94 dB
- Dynamic Range: 94 dB
- Digital High-Pass Filter
- Stereo DAC
- Single-Ended Voltage Outut
- Analog Low-Pass Filter
- 8× Oversampling Digital Filter
- Pass-Band Ripple: ±0.17 dB
- Stop-Band Attenuation: 35 dB
- High Performance:
- THD+N: –90 dB
- SNR: 98 dB
- Dynamic Range: 97 dB
- Special Features (PCM3000):
- Digital De-Emphasis
- Digital Attenuation (256 Steps)
- Soft Mute
- Digital Loopback
- Sample Rate: 4 kHz to 48 kHz
- System Clock: 256 fs, 384 fs, 512 fs
- Single 5-V Power Supply
- Small Package: SSOP-28
Applications
- Sampling Keyboards
- Digital Mixers
- Mini-Disk Recorders
- Hard-Disk Recorders
- Karaoke Systems
- DSP-Based Car Stereo
- DAT Recorders
- Video Conferencing
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 11.7967 | $ 11.80 |
| 10+ | $ 10.1493 | $ 101.49 |
| 30+ | $ 9.1452 | $ 274.36 |
| 100+ | $ 8.303 | $ 830.30 |
Standard Packaging2000/Full Reel | ||
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |

