TE Connectivity 172170-1
| Manufacturer | |
| MPN | 172170-1 |
| LCSC Part # | C200709 |
| Packaging | P=4.2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN HOUSING 12POS 4.2mm TRIPLE ROW |
| Description | Connector Housing 12 Position 4.2mm Pitch Triple Row |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Rectangular Connector Housings | |
| Manufacturer | TE Connectivity | |
| Packaging | P=4.2mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 3926909090 |
| USHTS | 3926909950 |
| TARIC | 3926909790 |
| CAHTS | 3926909990 |
| BRHTS | 39269090 |
| INHTS | 39269099 |
| MXHTS | 3926.90.99 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
2,990
2,990
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
5+ | $ 0.2004 | $ 1.00 |
50+ | $ 0.1615 | $ 8.08 |
150+ | $ 0.1448 | $ 21.72 |
500+ | $ 0.1164 | $ 58.20 |
2,500+ | $ 0.1071 | $ 267.75 |
5,000+ | $ 0.1015 | $ 507.50 |
Standard Packaging 500/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$