NetPower Technologies NKS1000P12S05
| Manufacturer | |
| MPN | NKS1000P12S05 |
| LCSC Part # | C17693778 |
| Packaging | SMD-10P,12.2x12.2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SMD-10P,12.2x12.2mm DC DC Converters RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Suppliers - Board Mount/DC DC Converters | |
| Manufacturer | NetPower Technologies | |
| Packaging | SMD-10P,12.2x12.2mm | |
| Function | - | |
| Vin | 4.5V~14V | |
| type | Open type | |
| Ripple Noise | 50mVp-p | |
| Vout | 950mV~5.5V | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Quiescent Supply Current | 55mA | |
| Capacitive Load(Max) | 1200uF | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Iout | 12A | |
| Output Voltage Accuracy | ±2.5% | |
| Height | 8.5mm | |
| Frequency - Switching | 600kHz | |
| Features | Programmable output voltage;Remote sampling compensation;Over Current Protection;Automatic fault recovery;Over-temperature protection;Power-on timing control | |
| Conversion Efficiency | 93.3% | |
| Length | 33.02mm | |
| Width | 22.86mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 2 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Wide input ranges: 4.5V –14V
- High efficiency: 93.3% @ 5V/12A output and 12V input
- DOSA standard footprint and pin-out
- Remote sense, remote enable control, power good signal, output trim, output over-current/short-circuit protections, Monotonic start-up
- All components meet UL 94V0
Applications
AI Translation
- Intermediate bus architecture
- Telecom, datacom, networking equipment
- Electronic data processing, servers
- Distributed power architectures
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 37.0383 | $ 37.04 |
| 200+ | $ 14.7787 | $ 2955.74 |
| 500+ | $ 14.2849 | $ 7142.45 |
| 1,000+ | $ 14.0411 | $ 14041.10 |
Standard Packaging2/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |

