Hammond 739A
| Manufacturer | |
| MPN | 739A |
| LCSC Part # | C17298485 |
| Packaging | Screw Terminals |
| Customer # | |
| Key Attributes | 3500V 400mA Screw Terminals Power Transformers RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Transformers/Power Transformers | |
| Manufacturer | Hammond | |
| Packaging | Screw Terminals | |
| Secondary Winding | 1 | |
| Primary Winding(s) | 1 | |
| Isolation Voltage(Vrms) | - | |
| Secondary Side Voltage | 3500V | |
| Output Current | 400mA | |
| Primary Side Voltage | 117V;234V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 785.7804 | $ 785.78 |
| 200+ | $ 738.0044 | $ 147600.88 |
| 500+ | $ 713.3427 | $ 356671.35 |
| 1,000+ | $ 701.1574 | $ 701157.40 |
Standard Packaging1/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8504321000 |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8504321000 |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |

