JST B06B-PASK-1(LF)(SN)
| Manufacturer | |
| MPN | B06B-PASK-1(LF)(SN) |
| LCSC Part # | C160281 |
| Packaging | Through Hole,P=2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN HEADER TH 6POS 2mm |
| Description | Connector Header 6 position 2mm Pitch 3A Through Hole -25℃~+85℃ |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | JST | |
| Packaging | Through Hole,P=2mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
720
720
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
5+ | $ 0.2405 | $ 1.20 |
50+ | $ 0.194 | $ 9.70 |
150+ | $ 0.1741 | $ 26.12 |
500+ | $ 0.1422 | $ 71.10 |
2,500+ | $ 0.1312 | $ 328.00 |
5,000+ | $ 0.1245 | $ 622.50 |
Standard Packaging 500/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$