Rubycon 16PX220MEFC6.3X11
| Manufacturer | |
| MPN | 16PX220MEFC6.3X11 |
| LCSC Part # | C1585343 |
| Packaging | Through Hole,D6.3xL11mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 220uF ±20% 16V TH |
| Description | 220uF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D6.3xL11mm 1000hrs@105℃ |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | Rubycon | |
| Packaging | Through Hole,D6.3xL11mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
In-Stock:
11,300
11,300
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
10+ | $ 0.0617 | $ 0.62 |
100+ | $ 0.0487 | $ 4.87 |
400+ | $ 0.0422 | $ 16.88 |
1,000+ | $ 0.0373 | $ 37.30 |
5,000+ | $ 0.0334 | $ 167.00 |
10,000+ | $ 0.0314 | $ 314.00 |
Standard Packaging 200/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$