Littelfuse 39216300000
| Manufacturer | |
| MPN | 39216300000 |
| LCSC Part # | C142711 |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | FUSE BRD MNT 6.3A TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse | |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm | |
| Melting I2t | 160.74 | |
| Interrupt Rating | 63A | |
| Operating Temperature | -40℃~+125℃ | |
| Type | Square Fuse | |
| Current Rating | 6.3A | |
| Voltage Rating (DC) | 250V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 1400 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
TE5 Fuse, Time-Delay Type, Rated Voltage 250V, Designed to Comply with IEC 60127-3 Standard.
Features
AI Translation
- Reduced PCB space
- Low internal resistance requirements
- Shock safe casing
- Direct solderable or
- Vibration resistant plug-in versions
- Halogen free, Lead-free
- Internationally approved and RoHS compliant
Applications
AI Translation
- Battery Chargers
- Industrial Controllers
- Consumer Electronics
- Chargers
- Power supplies
In-Stock: 1,275
1,275 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1229 | $ 0.61 |
| 50+ | $ 0.1022 | $ 5.11 |
| 150+ | $ 0.0918 | $ 13.77 |
| 1,400+ | $ 0.0841 | $ 117.74 |
| 2,800+ | $ 0.0779 | $ 218.12 |
| 5,600+ | $ 0.0747 | $ 418.32 |
Standard Packaging1400/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |



