Winbond W29N01HVSINA
| Manufacturer | WinbondAsian Brands |
| MPN | W29N01HVSINA |
| LCSC Part # | C129399 |
| Packaging | TSOPI-48 |
| Customer # | |
| Key Attributes | 1G-BIT 3.3V NAND FLASH MEMORY |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Memory/Memory (ICs) | |
| Manufacturer | Winbond | |
| Packaging | TSOPI-48 | |
| Memory Size | 1Gbit | |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V | |
| Operating temperature | -40℃~+85℃ | |
| Program / Erase Cycles | 100,000 cycles | |
| Clock Frequency | - | |
| Features | Copy back write function;Software reset function;Hardware write protection function;ECC error correction function;Bad block management function | |
| Data Retention - TDR (Year) | 10 years | |
| Block Erase Time(tBE) | 2ms | |
| Page Programming Time (Tpp) | 25ns | |
| Write Cycle Time(tWC) | 25ns | |
| Standby Supply Current | 50uA | |
| Interface | Parallel |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 96 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
The W29N01HV (1G-bit) NAND Flash memory provides a storage solution for embedded systems with limited space, pins and power. It is ideal for code shadowing to RAM, solid state applications and storing media data such as, voice, video, text and photos. The device operates on a single 2.7V to 3.6V power supply with active current consumption as low as 25mA 10uA for CMOS standby current. The memory array totals 138,412,032 bytes, and organized into 1,024 erasable blocks of 135,168 bytes. Each block consists of 64 programmable pages of 2,112-bytes each. Each page consists of 2,048-bytes for the main data storage area and 64-bytes for the spare data area (The spare area is typically used for error management functions). The W29N01HV supports the standard NAND flash memory interface using the multiplexed 8-bit bus to transfer data, addresses, and command instructions. The five control signals, CLE, ALE, #CE, #RE and #WE handle the bus interface protocol. Also, the device has two other signal pins, the #WP (Write Protect) and the RY/#BY (Ready/Busy) for monitoring the device status.
Features
- Basic Features
- Density: 1G bit (Single chip solution)
- Vcc: 2.7V to 3.6V
- Bus width: x8
- Operating temperature Industrial: -40°C to 85°C
- Single-Level Cell (SLC) technology
- Organization Density: 1G-bit/128M-byte
- Page size 2,112 bytes (2048 + 64 bytes)
- Block size 64 pages (128k + 4k bytes)
- Highest Performance
- Read performance (Max.) Random read
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 8.2064 | $ 8.21 |
| 10+ | $ 7.754 | $ 77.54 |
| 30+ | $ 7.4848 | $ 224.54 |
| 96+ | $ 7.2124 | $ 692.39 |
| 480+ | $ 7.0876 | $ 3402.05 |
| 768+ | $ 7.0308 | $ 5399.65 |
Standard Packaging96/Full Tray | ||
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 3A991B1A |
| CNHTS | 8542329000 |
| USHTS | 8542320071 |
| TARIC | 8542329000 |
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423299 |
| INHTS | 85423200 |
| MXHTS | 8542.32.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 3A991B1A |
| CNHTS | 8542329000 |
| USHTS | 8542320071 |
| TARIC | 8542329000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423299 |
| INHTS | 85423200 |
| MXHTS | 8542.32.99 |



