FH FNR-20K561
| Manufacturer | FHAsian Brands |
| MPN | FNR-20K561 |
| LCSC Part # | C107491 |
| Packaging | Through Hole,P=10mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 504V~616V 6.5kA P=10mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | FH | |
| Packaging | Through Hole,P=10mm | |
| Clamping Voltage | 925V | |
| Energy | 195J | |
| Capacitance | 700pF@1kHz | |
| Maximum DC Volts | 455V | |
| Maximum AC Volts | 350V | |
| Varistor Voltage | 504V~616V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
Varistors are semiconductor electronic ceramic components primarily made from zinc oxide. Their resistance values change non-linearly with applied voltage. Due to their high sensitivity to voltage variations, they are commonly referred to as varistors or transient surge absorbers.
Features
AI Translation
- Wide voltage range (18V~1.8KV)
- Fast response to rapidly increasing voltage (≤25ns)
- Excellent non-linearity
- Symmetric V-I characteristics
- High surge current withstanding capability (2000A/cm²)
- No follow-on current
- Long service life
In-Stock: 220
220 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.5922 | $ 0.59 |
| 10+ | $ 0.4725 | $ 4.73 |
| 30+ | $ 0.4223 | $ 12.67 |
| 200+ | $ 0.322 | $ 64.40 |
| 400+ | $ 0.2929 | $ 117.16 |
| 1,000+ | $ 0.2767 | $ 276.70 |
Standard Packaging200/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



